Nahrávání doma ep. 0: Proč?!

Proč se do toho vůbec pouštět? Neexistuje dost nahrávacích studií, kde mi poskytnou všechno, co potřebuju? Zamysleme se nad tím.

Když na to ještě byly peníze

To bylo tehdá, kdy labely byly ochotny platit týdny nahrávání zcela neznámým kapelám, ve kterých viděly potenciál. Ty časy jsou pryč. Taky můžete trávit celé dny ve studiu s profesionální producentem, ale jen pokud na to máte rozpočet. Počítejte desetitisíce, na celé album spíš víc. Nebo můžete jít do obyčejného levného studia a nahrát věci jak vám přijdou pod ruku, jak je zkrátka hrajete na zkouškách. Neříkám, že to musí být průšvih, ale pokud opravdu nemáte žádnou studiovou zkušenost a nenatrefíte na zvukaře, který je ochoten s vámi řešit i uměleckou režii, může se stát, že výsledek nebude stát za moc. Tady mluvím z vlastní zkušenosti.

Nahrávání je činnost složená, nikoli složitá

Dovolil jsem si parafrázovat svého učitele chemie. Žádné extra složitosti v tom opravdu hledat nemusíte. Nicméně “uvařit” dobrou nahrávku chce trochu práce. Je to stejné jako v kuchyni. Amatér a profesionální kuchař mají ukuchtit řízek s hranolkama. Amatér prdne maso do trojobalu, nakrájí brambory a šup do friťáku. Profík maso očistí, naklepe, dokonale ochutí a obalí. Pak jej usmaží na přepuštěném másle. Nakrájené brambory nejprve pečlivě opláchne od škrobu, uvaří, nechá oschnout a pak smaží ve dvou fázích. Výsledkem je na první pohled úplně stejný pokrm. Ale který bude chutnat lépe?

Nahrávání pojímá množství menších kroků a úkonů, které se mezi sebou sčítají a násobí. Tak vzniká profesionální dílo. Pokud ovšem tyto kroky znáte. Opět mluvím z vlastní zkušenosti. S kapelou jsme je neznali. Máme CD, na které jsem hrdý, nicméně jde jen o nahranou zkoušku. Dneska už bych jej dělal úplně jinak…

Doma?

S investicí srovnatelnou se dvěma dny v profi studiu si můžete pořídit základní vybavení. S ním můžete experimentovat, tvořit, bavit se, učit se. Vyzkoušíte si, co funguje, co nefunguje. Různých tipů a triků existuje spousta a i na tomto blogu se jim budu věnovat. Navíc si zvyknete na to být nahráváni. A to se vám bude v opravdovém studiu moooc hodit. Čím víc budete nahrávat, tím líp vám to půjde. A to vám v konečném důsledku ušetří peníze v opravdovém studiu.

A ještě jednu potenciální výhodu zmíním. Pokud opravdu začnete doma nahrávat, řekněte o tom svým kamarádům muzikantů. Je docela velká šance, že se vám zanedlouho někdo ozve s tím, že by taky rád něco nahrál. Pak si můžete říct o nějaký finanční příspěvek (“Ten vercajk není zadarmo, víš co.”) a investice se vám brzy vrátí.

Pro mě osobně bylo vždycky největším snem nahrávat vlastní písně. Částečně jsem si jej už splnil. Jak se ukázalo, nejvíc to dře při samotném skládání písniček. Naštěstí se mi podařilo najít řešení. Popisuji jej v e-booku 4 KROKY K TVŮRČÍMU RŮSTU.

Kontakt