Nahrávání doma ep. 1: Počítač a software

Máte počítač? A mohl bych ho vidět?

Na začátek mám pro vás dobrou zprávu. Software pro zpracování audia (říká se mu DAW – digital audio workstation) je relativně nenáročný na výkon vašeho počítače. Pokud tedy máte fungující stroj, není nutné, alespoň ze začátku, pořizovat nový. Zvládá váš PC (nebo Mac) obvyklé aplikace?  Měl by zvládnout i základní audio produkci. Samozřejmě čím silnější procesor a větší operační paměť tím lépe. Není však důvod audioprodukci odkládat kvůli pocitu, že nejdřív musíte mít Macbook pro.

 Doporučuju ale pokud možno co největší monitor – DAW mívá poměrně přeplácané grafické uživatelské rozhraní a zvlášť u menších laptopů se pak práce s ním stává obtížnější. Prostě se tam všechno nevejde…

Počítač bychom tedy měli a navíc s nulovou nutností investice.

DAW - vaše virtuální nahrávací studio

Programů pro úpravu audia je mnoho. A opět dobrá zpráva. Ze začátku si vystačíte téměř s kterýmkoli z nich. Pěkné srovnání najdete třeba zde: https://magazin.disk.cz/cs/hudebni-software-daw

Osobně bych doporučil Cubase (dle mého názoru příjemné pracovní prostředí), ProTools (v zámoří standard skoro všech studií), Reaper (skvělý program za pouhých 60USD, navíc s neomezeně dlouhým “zkouškovým obdobím zdarma), Ableton Live (především na elektro hudbu), Logic Pro (super DAW, ale jen pro Mac).

Rozhodně se nenechte zviklat tím, že jedno DAW má lepší zvuk než druhé. Rozdíly jsou zcela minimální, až zanedbatelné. Je to asi jako řešit, jestli guláš osolíte alpskou, himalájskou nebo mořskou solí. Program si vyberte především podle toho, zda se vám s ním dobře pracuje, zda je vám příjemné jeho workflow. Pokud ne, zkuste jiný. Pamatujte hlavně na to, že naučit se s DAW pracovat zabere nějaký čas. Výše zmíněné programy doporučuji také proto, že k nim existuje mnoho návodů, ať psaných či na YouTube. Ideální ovšem je najít ve svém okolí někoho, kdo s programem pracuje, a nechat se od něj zasvětit. Kombinujte teorii a praxi. Nakonec si najdete svůj vlastní systém práce a budete se moci soustředit především na tvůrčí stránku. A o to nám přece jde!

Právě ona tvůrčí stránka bývá často kamenem úrazu. Proto jsem pro vás vytvořil příručku 4 KROKY K TVŮRČÍMU RŮSTU.

Kontakt