Nahrávání doma ep. 4: Mikrofon

Když chce člověk něco nahrát, většinou se k tomu hodí mít mikrofon. Ale jaký? 

Kondenzátorový, nebo dynamický

Jsou to dvě největší skupiny mikrofonů. Vaše první volba by tedy s největší pravděpodobností bude kondík, nebo dynamika. Podle čeho se hlavně rozhodovat? Nejprve si odpovězte na otázku: Co budu nahrávat? Zpěv? Akustickou kytaru? Kytarové kombo? Nebo housle, či flétnu?

Nebudu se zde úplně rozepisovat o jejich rozdílech nebo o směrových charakteristikách.

Obecně platí, že kondenzátorové mikrofony se spíše používají na zpěv a akustické nástroje (u bicích jako overheady). Dynamické naopak na elektricky zesílené nástroje (kytarové a baskytarové aparatury) a jednotlivé bubny bicí soupravy. Samozřejmě existuje celá řada výjimek, které tato pravidla potvrzují.

Dalším rozhodujícím prvkem je, zda je prostor, kde budete mikrofon používat, nějakým způsobem akusticky upraven. Kondenzátorové mikrofony jsou obecně mnohem citlivější a tedy i náchylnější na nedostatky akustiky. (Téma akustiky budeme řešit v následujících příspěvcích na blogu.)

Přecejen vás ale potěším, pokud si vyberete takřka jakýkoli mikrofon, který není úplně no-name z aliexpressu, neprohloupíte. Stejně jako u zvukových karet šel vývoj hodně dopředu a nahoru, takže i levným vybavením dokážete stvořit kvalitní díla. Pokud tedy víte, jak na to. A o tom tento blog je…

Co nekupovat?

USB mikrofony. Pokud chcete dělat kvalitní hudební produkci. Na nahrávání mluveného slova postačí, ale k muzicírovaní nejsou.

Konkrétní tipy

Shure SM57 – Klasika všech klasik. Nahraje zpěv (řev i rap), kytary, buben, pivní sud… Možná tolik nenadchne, ale ani nezklame. Taky odolná vůči špatnému prostoru.

the t.bone MB75 – Kopie klasiky všech klasik. Taky tolik nenadchne, ale poradí si stejně jako 57.

Audio-Technica AT2020 – Levný kondenzátorový mikrofon, který překvapí svou kvalitou. Pro rockový, popový a folkový zpěv pro začátečníky i pokročilé.

the t.bone SC 400 – Budget varianta, která se ale neztratí. Pokud budete nahrávat hlavně zpěv a nemůžete moc investovat, jděte do něj.

Rode NT2-A – Nepříliš drahý, avšak velmi užitečný mikrofon, který nabízí různé směrové charakteristiky (tzv. polar pattern).

Hlavní je ale mít co do mikrofonu hrát a zpívat.  Proto jsem pro vás vytvořil příručku 4 KROKY K TVŮRČÍMU RŮSTU.

Kontakt