Stojan, kabel, pop-filtr

Tři naprosto nudné věci, bez kterých se ve studiu neobejdete. Jak je vybrat? Vezmeme to rychle a zběsile.

Stojan

Nekupujte ten nejlevnější šit. Nebude držet. Osobně mám dobrou zkušenost se značkou K&M, třeba K&M 27105 je naprosto super stojan. Když se k němu budete chovat hezky, vydrží vám celý život.

Kabel

Opět. Nekupujte ten nejlevnější šit. Používám variace XLR kabelu Cordial CTM 5 FM a nikdy mě nezklamaly. Stejně tak jackové Cordial CTI 6 PP. Obecně kabely v cenové hladině 500 Kč s konektory Neutrik budou dobrou volbou. Pamatujte, že opravdu špatný kabel už může mít negativní vliv na zvuk. A ještě poznámka k pozlaceným konektorům – ty jsou primárně určeny pro stacionární kabely, tedy ty, které jednou zapojíte a pak už s nimi nehýbete (např. propojení reproduktorů k mixpultu). Odolávají totiž oxidaci a korozi. Pokud kabel ale často zapojujete a vypojujete, zoxidovaná vrstvička se mechanicky odstraňuje. Takže na běžný provoz zlato netřeba.

Pop-filtr

A do třetice. Nekupujte… však víte. Pop-filtr je nezbytná věc, pokud nahráváte zpěv a nemáte mikrofon typu Shure SM58 (tedy tzv. ručku, u které bývá integrován). Některé mikrofony jej obsahují ve vlastním setu (Rode NT1-A), k jiným je třeba jej dokoupit. Často bývají na takovém husím krku, který se u levnějších typů rád láme (mám zkušenost). Opět platí, že pokud zainvestujete více, vydrží vám na věky věků. Doporučil bych K&M 23956 Popkiller. A na co taková věc vlastně je? Dejte si před pusu dlaň a odříkejte vyjmenovaná slova na B. Ty nárazy vzduchu, které cítíte na dlani, by v citlivém velkomembránovem mikrofonu způsobily náramné bouchance, znělo by to, jako byste při zpěvu do mikrofonu občas kopli. A to nechcete, ne?

 

Tož tak…

Nakonec ještě klasická věc. A zadarmo. Příručka 4 KROKY K TVŮRČÍMU RŮSTU.

Kontakt