Čím víc kytar, tím víc muziky

Už jsem měl v rukou spoustu různých nástrojů a některé ve mě vyloženě vzbuzovaly touhu hrát. Jiné byly takové… prostě “meh”. “Zahraju si, ale nepotřebuju to.” Základem je vlastnit alespoň jeden kvalitní instrument, na který se můžete spolehnout. Ale pokud bych měl rozpočet na jednu opravdu drahou kytaru, nebo tři levnější, pořídím tři levnější. Dnešní kvalita levných nástrojů už je dost vysoko (oproti řekněme desetiletí zpět). A moct hrát jeden den na Strat, druhý den na LPčko a v sobotu na dvanáctistrunku. To prostě chci.

Černá hraje nejlíp

Nováčci často vybírají spíše podle vzhledu a je jim to otloukáno o hlavu. Nicméně podle mě to není tak černobílé. Vzhled hraje roli. Stejně jako milovníci aut chtějí nejen silný motor, ale také nablýskanou karoserii a cool disky, milovníci hudebních nástrojů chtějí nejen kvalitní zvuk, ale také vizuálně poutavý nástroj, ať už extravagantní (Bootsy Collins), nebo funkcionalisticky jednoduchý (James Jamerson). Ne každý to samozřejmě řeší, ale minimálně pro mě to důležité je. Nástroj musí nejen hrát, ale i nějak vypadat. Když bych použil extrémní případ: Kytara s nejlepšími snímači na světě, nejdražším hardwarem, vyrobena z nejlepšího dřeva a celkově objektivně “the best”, ale s tělem ve tvaru psího hovna – s tou bych nemohl seriózně skládat nové písničky. Vždycky to bude psí hovno. 

Barevné vrstvy

Je celkem běžné, že při nahrávání se na sebe vrství více nástrojů. Minimálně už tehdy, kdy má kapela dva kytaristy. Kdyby hráli oba na stejný nástroj i aparát, asi by to nedělalo úplně nejlepší službu… Naopak pokud mají svůj vlastní výrazný zvuk, nahrávka působí plněji. A obzvlášť dnes, kdy si každý může jen za pomoci malé zvukovky nahrávat doma, je fajn mít širší paletu sonických “barev”. Nákup nové kytary je tedy nutný i z tohoto pohledu 🙂

Závěrem

 

Pokud chodíte kolem hudebnin a slintáte za výlohou každý den, možná už je opravdu čas si udělat radost. Obzvlášť doporučuju nakupovat na bazaru, kdy se nezřídka podaří nástroj opět prodat za srovnatelnou cenu, pokud vám nesedne. Nečekejte, že z vás nový instrument udělá lepšího muzikanta. Určitě ne hned. Ale pokud i kvůli němu budete více hrát, trénovat, učit se…

Ať už máte jednu kytaru, nebo celou sbírku, hlavní je na ně hrát a tvořit. Právě proto jsem pro vás připravil e-book 4 KROKY K TVŮRČÍMU RŮSTU. 

Kontakt